Kliknij i wesprzyj pracowników Lidla


Już 7,5 tys. osób i organizacji z całego świata wzięło udział w internetowej kampanii Solidarności i Uni Global skierowanej przeciwko łamaniu praw pracowniczych w polskich sklepach sieci Lidl. Akcja potrwa do końca września.

 

Już 7,5 tys. osób i organizacji z całego świata wzięło udział w internetowej kampanii Solidarności i Uni Global skierowanej przeciwko łamaniu praw pracowniczych w polskich sklepach sieci Lidl. Akcja potrwa do końca września.

– Poparcia polskim pracownikom sieci Lidl udzielają zarówno osoby prywatne, jak i organizacje społeczne, a także związki zawodowe z całej Europy i świata. Liczymy, że wraz z końcem wakacji akcja nabierze jeszcze większego tempa. Na wrzesień przygotowujemy też kolejne akcje protestacyjne – mówi Alfred Bujara, przewodniczący handlowej Solidarności.

Aby wziąć udział we wspólnej akcji Solidarności i Uni Global, wystarczy wejść na stronę internetową www.labourstartcampaings.net, wpisać w odpowiednich rubrykach swoje imię oraz adres mailowy, a następnie kliknąć przycisk „wyślij wiadomość”. W ten sposób do centrali sieci Lidl w Niemczech trafi podpisana przez nas wiadomość w języku angielskim wyrażająca poparcie dla postulatów pracowników polskich sklepów i centrów dystrybucyjnych sieci Lidl. Apel zawiera również oświadczenie nadawcy o bojkocie sieci do czasu przywrócenia do pracy nielegalnie zwolnionych liderów związkowych w Lidlu.

Konflikt w Lidlu trwa od wielu miesięcy. W grudniu 2013 roku przewodnicząca zakładowej organizacji związkowej w Lidl Polska Justyna Chrapowicz i jej zastępca Artur Szuszkiewicz otrzymali wypowiedzenia z pracy. Zdaniem Solidarności zwolnienie liderów związkowych było bezprawne. – Nasze dotychczasowe apele do zarządu Lidla o przywrócenie do pracy Justyny i Artura, a także o zaprzestanie łamania praw pracowniczych pozostawały bez odpowiedzi. Teraz udało nam się zaangażować w tę sprawę zagraniczne organizacje związkowe działające w handlu. Uzgodniliśmy z naszymi partnerami z Uni Global, że kolejne akcje skierowane przeciwko nagannym praktykom w sieci Lidl będą organizowane również w innych europejskich krajach. Okazuje się, że problem nie dotyczy tylko Polski. Lidl to jeden z najgorszych pracodawców w handlu w skali całej Europy – podkreśla Alfred Bujara.

Swój wpis można również złożyć klikając w zakładce linki na ikonę „Polska solidarna z Pracownikami Lidla.

łk