Jaworznickie obchody święta Konstytucji 3 maja


3 maja 1791 roku na Zamku Królewskim w Warszawie została uchwalona pierwsza w Europie i druga po Stanach Zjednoczonych Ameryki Ustawa Zasadnicza.  Nasz naród był pionierem w wprowadzaniu nowoczesnego prawa, dlatego dzień 3 maja jest radosnym dniem świątecznym w Polsce. W całym kraju tego dnia odbywają się liczne uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

 

3 maja 1791 roku na Zamku Królewskim w Warszawie została uchwalona pierwsza w Europie i druga po Stanach Zjednoczonych Ameryki Ustawa Zasadnicza.  Nasz naród był pionierem w wprowadzaniu nowoczesnego prawa, dlatego dzień 3 maja jest radosnym dniem świątecznym w Polsce. W całym kraju tego dnia odbywają się liczne uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

 

Od uroczystej mszy św. za Ojczyznę w Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny rozpoczęły się obchody w Jaworznie. Dzień 3 maja to również święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i dlatego podczas swojej homilii ksiądz Eugeniusz Cebulski nawiązał do obu uroczystości łącząc oddanie naszego kraju Matce najświętszej z niepodległością i zdobyczami naszych przodków walczących o wolność i niezależność oraz z dzisiejszym statusem Polski, jako niezawisłej naszej ojczyzny. – Dziś świętujemy rocznicę z roku 1791, kiedy w naszym narodzie została uchwalona Konstytucja 3 maja. – Mówił ksiądz prałat Cebulski, przypomniał wiernym, że ci, którzy uchwalali konstytucję powierzyli naszą ojczyznę Bogu Miłosiernemu, co udokumentowane jest na pierwszych kartach Konstytucji 3 maja. Mówił także, że X przykazań nie jest niczym innym jak konstytucją całego życia.- Przecież konstytucja oparta jest na Boskich przykazaniach na tych, które Bóg dał Mojżeszowi na górze Synaj. – Kontynuował ksiądz proboszcz.

Po mszy uroczysty pochód przy dźwiękach orkiestry dętej przeszedł pod Pomnik Niepodległości, aby tam oddać cześć wielu pokoleniom patriotów Polaków. Pod pomnikiem przemówienie do zebranych wygłosił Prezydent Jaworzna Paweł Silbert. – Zebraliśmy się dziś tutaj, aby upamiętnić jedno z najważniejszych Świąt Narodowych w historii państwa polskiego – Święto Konstytucji 3 Maja. – Mówił prezydent, przypomniał historię uchwalenia Konstytucji 3 maja i późniejsze wypadki, które doprowadziły do upadku państwa polskiego. – To ważne, byśmy pamiętali o wartościach, o jakich marzyli i o nie walczyli nasi przodkowie. Zwłaszcza dziś, gdy stabilizacja polityczna tej części świata jest mocno zachwiana. Odżywa widmo zimnej wojny, a położenie geopolityczne Polski znów każe nam wierzyć w trwałość zawartych sojuszy – choć wiele wydarzeń ostatnich tygodni wskazuje, że taka wiara mogłaby nie mieć potwierdzenia w przypadku rozciągnięcia konfliktu Ukraina – Rosja na Polskę i kraje nadbałtyckie.Prezydent Silbert nawiązał do obecnej sytuacji za naszą granicą wschodnią. Na koniec prezydent Jaworzna powiedział – Dzisiajw dniu święta narodowego – Konstytucji 3 Maja, które przez lata przypomina nam o tradycji, o korzeniach, które kształtowały naszą tożsamość i wiarę w niepodległą Polskę życzę wszystkim mieszkańcom naszego pięknego miasta jak najwięcej radości, pomyślności, szczęścia i spokoju ducha. Dziękuję wszystkim zebranym za udział w dzisiejszym święcie.

W uroczystościach wzięło udział wiele pocztów sztandarowych, jaworznickiego urzędu, zakładów pracy i placówek oświatowo wychowawczych. Nie obyło się także bez pocztów sztandarowych NSZZ Solidarność z naszego miasta Solidarności z Zakładu Górniczego Sobieski, NSZZ Solidarność MPWiK Jaworzno, NSZZ Solidarność Elektrowni Jaworzno III.

Po uroczystościach uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem. Od jaworznickiej Solidarności wiązankę złożył przewodniczący Solidarności z Tauron Wydobycie Waldemar Sopata wraz z przewodniczącym Solidarności z MPWiK Jaworzno Andrzejem Dudzikiem, przewodniczącą NSZZ Solidarność z jaworznickiego Urzędu Skarbowego Moniką Starostką a także z przewodniczącym jaworznickiej Straży pożarnej Robertem Patykiem.

 

Zdjęcia z uroczystości >>>

Źródło strona NSZZ Solidarność ZG Sobieski.