Jaworznickie obchody Święta Niepodległości


 

 

 

Od uroczystej mszy św. W Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny rozpoczęły się uroczystości związane z 95 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. –  Jeśli u was jeden drugiego kąsa i pożera, patrzcie byście się wzajemnie nie zjedli. Byście się wzajemnie nie pożarli.- Mówił podczas homilii ks. Konrad Mruk.

Od uroczystej mszy św. W Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny rozpoczęły się uroczystości związane z 95 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. –  Jeśli u was jeden drugiego kąsa i pożera, patrzcie byście się wzajemnie nie zjedli. Byście się wzajemnie nie pożarli.- Mówił podczas homilii ks. Konrad Mruk. – Mocne słowa, ale módlmy się, aby Duch Święty sprawił, aby dotarły do tych, którzy rządzą naszą ojczyzną. A jeśli zamkną się na nie, to na ojczyźnie im nie zależy tylko na własnych interesach. Niestety, w naszej ojczyźnie w imię fałszywie pojmowanej wolności, samowoli raczej, która nie rozumie, że wolność jednego człowieka kończy się tam gdzie zaczyna się wolność drugiego. Deptane bywają nasze niezbywalne prawa. Prawo do wyznawania naszej wiary, prawo do jej manifestowania. Prawo do wykładania naszych poglądów. – Kontynuował duchowny.

Po mszy św. uczestnicy przemaszerowali pod pomnik gdzie swoje wystąpienie wygłosił Prezydent Jaworzna Paweł Silbert. Dzisiejsze Święto Odzyskania Niepodległości świętujemy w nowej, jakże pięknej oprawie. Odnowiona płyta jaworznickiego rynku cieszy mieszkańców, potwierdzają to bardzo liczne odwiedziny, zaciekawionych mieszkańców Jaworzna.- Mówił Prezydent.To od nas – mieszkańców i tych, którzy w ich imieniu pełnią służbę zależy, czy za piękną biblioteką, odnowionym rynkiem, świetnie wyposażonym szpitalem, przebudowanym układem drogowym, ogromnym projektem kanalizacyjnym, nowoczesnym transportem i mnóstwem innych pomniejszych, lecz ważnych cywilizacyjnych kroków pojawią się następne dowody, że danego nam czasu nie zmarnowaliśmy w bezsensownych sporach. – Dodał Silbert.

Po przemówieniu Prezydenta Silberta przystąpiono do składania kwiatów. Jak co roku w uroczystościach nie mogło zabraknąć przedstawicieli Solidarności. Wiązanki składali przedstawiciele NSZZ Solidarność z ZG Sobieski, MPWiK Jaworzno, Solidarność Tauron Wytwarzanie, Solidarność jaworznickiej Oświaty. W imieniu górniczej Solidarności Jaworzna wiązankę składali czterej przewodniczący NSZZ Solidarność z byłej KWK Jaworzno oraz ze współczesnej ZG Sobieski: Jan Olszyński, Bogdan Biś – obecnie zastępca Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, obecny Przewodniczący Solidarności w PKW S.A. Waldemar Sopata oraz pierwszy Przewodniczący NSZZ Solidarność w KWK Jaworzno Stanisław Czarnota – aresztowany, internowany i wyrzucony z Polski za swe przekonania.

To dla nas zaszczyt, że mogliśmy po raz kolejny święcić odzyskanie przez nasz kraj niepodległości.

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.