Pikieta przed siedzibą Zasady


W samo południe w piątek 11 października odbyła się manifestacja pracowników sanockiego Autosanu przed siedzibą zarządu Grupy Sobiesław Zasada S.A. w Krakowie.

W samo południe w piątek 11 października odbyła się manifestacja pracowników sanockiego Autosanu przed siedzibą zarządu Grupy Sobiesław Zasada S.A. w Krakowie.

Pracownicy Autosanu pojechali do Krakowa, żeby dopominać się o zaległe wynagrodzenia. W czerwcu i lipcu wypłacono im połowę zarobków, w sierpniu i wrześniu nie dostali żadnych pieniędzy. Firma jest im winna około 3 mln zł. – Gdyby nie emerytura rodziców, nie mielibyśmy, z czego żyć. Pożyczamy od znajomych i rodziny – mówią wieloletni pracownicy fabryki autobusów nie ukrywając złości i rozgoryczenia.

Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem manifestanci krzyczeli „Zasada, oddawaj nasze pieniądze” i rzucili w stronę wejścia do budynku maskotkę bociana (logo Autosanu) oraz książki Sobiesława Zasady „Moje rajdy”. Później było słychać okrzyki „Złodzieje!” „Złodzieje”. Na transparentach, które przywieźli manifestanci, można przeczytać „Zasada i Gaik duet doskonały, roz… majątek Autosanu cały”, „Zaborca, okupant nie dał nam rady rozwaliła nas ręka Zasady”.

W imieniu Komisji Krajowej do uczestników przemówił Tadeusz Majchrowicz, który zapowiedział, że sprawą Autosanu zajmie się prokuratura.

Do sanoczan dołączyli związkowcy z regionu Wielkopolska Południowa (z dużą biało-czerwoną flagą), z regionu krośnieńskiego – w tym między innymi związkowcy z Krośnieńskich Hut Szkła, z Kalisza, Lublina, Rzeszowa, Małopolski i regionu śląsko-dąbrowskiego w śród, których nie mogło zabraknąć przedstawicieli jaworznickiej Solidarności miedzy innymi związkowców z MPWiK Jaworzno, SM Górnik, Solidarności z Valeo Chrzanów. Najliczniejszą grupą przedstawicieli Jaworzna jak zwykle byli związkowcy z Solidarności ZG Sobieski.

Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas i pikietowali wspólnie z pracownikami sanockiego Autosanu, być może już wkrótce i my będziemy potrzebowali związkowej pomocy.

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.