Wyścig kolarski w Jaworznie


Ponad stu kolarzy wzięło udział w 24 Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim „Solidarności” i Olimpijczyków. Wyścig jest zaliczany do polskiego cyklu ProLiga i UCI Europe Tour więc przez nasze miasto przejechali najlepsi zawodnicy w tej dyscyplinie. Startowali między innymi: Polacy, Czesi, Słowacy, Duńczycy, Niemcy i Ukraińcy.

 

Ponad stu kolarzy wzięło udział w 24 Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim „Solidarności” i Olimpijczyków. Wyścig jest zaliczany do polskiego cyklu ProLiga i UCI Europe Tour więc przez nasze miasto przejechali najlepsi zawodnicy w tej dyscyplinie. Startowali między innymi: Polacy, Czesi, Słowacy, Duńczycy, Niemcy i Ukraińcy.

W piątek 28 czerwca punktualnie o godzinie 1300 zastępca Prezydenta Jaworzna Dariusz Starzycki wraz z Przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotrem Dudą dał sygnał do startu kolejnego etapu tego wyścigu. Start odbył się z pod Hali Widowiskowo Sportowej i przejechał dwie pętle przez: Śródmieście, Pechnik i Podwale. Później pojechał przez Warpie, Górę Piasku i Szczakową. Całą trasę zabezpieczali jaworzniccy policjanci oraz straż miejska.. Wydarzenie to poprzedziło wręczenie wyróżnień dla zaangażowanych na rzecz organizacji imprezy. Otrzymali je m.in. przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” ZG Sobieski Waldemar Sopata i wywodzący się z Sobieskiego I wiceprzewodniczący Komisji Krajowej Związku Bogdan Biś. Wyróżnieni zostali także przedstawiciele SKOK Jaworzno a także włodarze Jaworzna.   

Wyścig rozgrywany jest od 1990 roku z inicjatywy Regionu Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność”. Na zaproszenie lidera łódzkiej „S” Janusza Tomaszewskiego, w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia do grona organizatorów dołączyło Towarzystwo Olimpijczyków Polskich, czemu towarzyszyła zmiana nazwy imprezy: Międzynarodowy Wyścig „Solidarności” stał się Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim „Solidarności” i Towarzystwa Olimpijczyków Polskich. Obecnie Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków posiada międzynarodową kategorię UCI 2.1 i stanowi część cyklu BGŻ ProLiga, obejmującego najważniejsze wyścigi kolarskie w Polsce (oprócz Tour de Pologne, zaliczanego do UCI World Tour).

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.