Spotkanie Platformy Oburzonych


Platforma Oburzonych zwróci się do prezydenta Komorowskiego z wnioskiem o zmianę przepisów dotyczących referendum – zapowiedział w historycznej sali BHP przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. 16 marca w Gdańsku zebrali się przedstawiciele ok. 100 organizacji społecznych, stowarzyszeń i związków zawodowych.

Platforma Oburzonych zwróci się do prezydenta Komorowskiego z wnioskiem o zmianę przepisów dotyczących referendum – zapowiedział w historycznej sali BHP przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. 16 marca w Gdańsku zebrali się przedstawiciele ok. 100 organizacji społecznych, stowarzyszeń i związków zawodowych.

–  Historyczna sala BHP znowu żyje, znowu jest w niej duch solidarności i patriotyzmu. Są tu związki zawodowe, stowarzyszenia i fundacje, które powstały nie dlatego, że miały taki kaprys, powstały dlatego, że mają konkretne problemy z obecną władzą i nie tylko z obecną – powiedział Piotr Duda, witając ok. 350 uczestników spotkania zorganizowanego przez NSZZ Solidarność.

W swoim wystąpieniu szef Solidarności zwrócił uwagę, że od 1989 roku nie odbyło się w Polsce ani jedno ogólnokrajowe referendum z inicjatywy społeczeństwa, choć tylko w zeszłym roku pod różnymi inicjatywami obywatelskimi podpisało się niespełna 5 mln osób. Podkreślił, że przeprowadzenie referendum, pod którym obywatele zebrali odpowiednią liczbę podpisów, powinno być obligatoryjne dla rządzących, a nie uzależnione od decyzji parlamentu – Nie rozwiążemy dzisiaj, jutro czy pojutrze wszystkich problemów Polek i Polaków, ale możemy im przywrócić więcej demokracji – zaznaczył Piotr Duda.

Paweł Kukiz, założyciel ruchu zmieleni.pl mówił w sali BHP o potrzebie zmiany ordynacji wyborczej i wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych. Podkreślał, że dzisiaj o tym kto zasiada w parlamencie decydują wyłącznie „partyjni wodzowie”, którzy układają listy wyborcze. Zaznaczył, że posłowie muszą być odpowiedzialni przed wyborcami, a nie przed szefem swojej partii – Efektem naszego spotkania musi być, głośno słyszalny postulat o konieczności przywrócenia obywatelom podmiotowości, większego udziału obywateli we władzy – mówił muzyk.

Piotr Duda podkreślił również, że Platforma Oburzonych nie jest inicjatywą o charakterze politycznym. – To nie jest walka Dudy, Solidarności o żaden polityczny byt. Dla wielu jest  niezrozumiałe, że nie walczymy o kolejne stołki w Sejmie. My dążymy do dialogu, a nie konfrontacji. Ale jeśli nie ma drugiej strony do dialogu przy stole, to trzeba tej drugiej strony poszukać, albo zmienić – przekonywał przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S”.

Na koniec spotkania w sali BHP odczytano treść odezwy, która po konsultacjach ma zostać przekazana prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu – My podpisani poniżej, przedstawiciele ponad 100 organizacji społecznych, fundacji, stowarzyszeń, związków zawodowych i inicjatyw obywatelskich, zwracamy się do Prezydenta RP z apelem i wnioskiem o wszczęcie procedury zmiany Konstytucji w zakresie przepisów o ogólnokrajowym referendum, które umożliwi obywatelom decydowanie w tak kluczowych sprawach jak wiek emerytalny, ordynacja wyborcza, finansowanie partii politycznych, ilość posłów, czy istnienie senatu – czytamy w dokumencie.

Źródło strona internetowa NSZZ Solidarność Regionu Śląsko – Dąbrowskiego.