PIKIETA POD NEXTEEREM W TYCHACH


W środę 13 marca o godzinie 13.30 przed siedzibą Nexteer Automotive Poland w Tychach odbędzie się pikieta w obronie bezprawnie zwolnionego Grzegorza Zmudy, przewodniczącego zakładowej Solidarności. W pikiecie wezmą udział również związkowcy z Solidarności z jaworznickich zakładów pracy.

W środę 13 marca o godzinie 13.30 przed siedzibą Nexteer Automotive Poland w Tychach odbędzie się pikieta w obronie bezprawnie zwolnionego Grzegorza Zmudy, przewodniczącego zakładowej Solidarności. W pikiecie wezmą udział również związkowcy z Solidarności z jaworznickich zakładów pracy. Nie zabraknie tam również członków naszej zakładowej organizacji związkowej.

 

W 2011 roku w tyskim Nexteerze przeprowadzony został legalny strajk ostrzegawczy. Kilka dni później Grzegorz Zmuda, szef zakładowej Solidarności został dyscyplinarnie zwolniony z pracy. Po trwającym kilkanaście miesięcy procesie Sąd Rejonowy w Tychach przywrócił Zmudę do pracy i zasądził na jego rzecz odszkodowanie.

7 lutego 2013 roku wyrok podtrzymał Sąd Okręgowy w Katowicach, oddalając apelację zarządu firmy w tej sprawie. Jednak gdy 11 lutego przewodniczący stawił się w pracy, otrzymał kolejne wypowiedzenie. – Jesteśmy pewni, że i tym razem, sąd przywróci Grzegorza do pracy, ale proces w pierwszej i drugiej instancji potrwa pewnie kolejne kilkanaście miesięcy, w trakcie których on i jego rodzina znowu zostaną bez środków do życia.  Nie możemy bezczynnie patrzeć jak pracodawcy działający w Polsce bezkarnie łamią podstawowe prawa pracownicze oraz przede wszystkim lekceważą wyroki sądu.

Dział informacji NSZZ Solidarność MPWiK Jaworzno >>>