Jaworznickie Święto Odzyskania Niepodległości


Od uroczystej mszy św. w Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny rozpoczęły się w Jaworznie obchody 94 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Homilię do wiernych wygłosił ks. Tomasz Piotrowicz, który wiele uwagi poświęcił prawdziwemu patriotyzmowi i słowom z wielu sztandarów „Bóg Honor Ojczyzna”.

 Od uroczystej mszy św. w Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny rozpoczęły się w Jaworznie obchody 94 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Homilię do wiernych wygłosił ks. Tomasz Piotrowicz, który wiele uwagi poświęcił prawdziwemu patriotyzmowi i słowom z wielu sztandarów „Bóg Honor Ojczyzna-  Wolność to życie z Bogiem. Życie człowieka nie powinno wykluczać ideałów, norm moralnych, nie powinno służyć do egoistycznych zachcianek. – Mówił kapłan. – Życie to także aspekt duchowy, nie tylko materialny. To od siebie musimy wymagać najwięcej, podejmować trudne zadania, dążyć do świętości i stąpać mocno na fundamentach wartości – kontynuował homilię duchowny. – Honor to druga wartość, a trzecia to Ojczyzna. Troska o Ojczyznę zakłada jedność, ale nie da się jej budować na uśmiechach i poprzez uściski rąk, ale na wspólnym celu. Prywatę, oszukiwanie i kłamstwo trzeba odrzucić. Pracę zacznijmy od samych siebie, od codzienności– zakończył ks. Tomasz Piotrowicz. Kazanie zostało nagrodzone brawami, co nie często się zdarza w Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny.

 

Po mszy uczestnicy przemaszerowali pod pomnik „W Hołdzie Jaworznianom Walczącym o Niepodległą Ojczyznę” gdzie swoje przemówienie wygłosił Prezydent Jaworzna Paweł Silbert. Wspominał On o euforii, jaka panowała podczas odzyskiwania wolności po 123 latach niewoli. Przypomniał również zebranym, że Jaworzno miało ten przywilej, iż odzyskało swą wolność dwa tygodnie wcześniej, kiedy to Kraków wraz z przyległymi ziemiami zrzucił jarzmo austriackiego zaborcy. Od tego momentu fala wyzwoleńczej euforii objęła stolicę i całą Polskę.Po przemówieniu Prezydenta Silberta zgromadzeni złożyli kwiaty pod pomnikiem. Wśród uczestników nie mogło zabraknąć przedstawicieli jaworznickiej Solidarności z pocztami sztandarowymi.  Swe sztandary wystawiła Solidarność z Tauron Wytwarzanie, MPWiK Jaworzno  a także Komisja Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność KWK Jaworzno oraz sztandar Solidarności z PKW S.A. ZG Sobieski. Wiązankę od Sekcji Terenowej miasta Jaworzno NSZZ Solidarność złożyli wspólnie przewodniczący Waldemar Sopata, przewodniczący MPWiK Jaworzno Andrzej Dudzik, Malwina Siewiorek pracownik biura terenowego oraz Zastępca Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Bogdan Biś. Kwiaty pod pomnikiem złożyli również przedstawiciele Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w PKW S.A. ZG Sobieski.

 

 

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność ZG Sobieski.